Edukacja

Szkolnictwo to mało

Wychowanie i kształcenie młodzieży zawsze było ważnym czynnikiem w życiu każdego narodu, tymczasem okazuje się że współcześnie to co się robi w tej mierze, to o wiele za mało. Sprawa jest poważna na tyle że rządy poszczególnych krajów coraz słabiej sobie radzą z tym problemem. Ot, przykładowo tylko w Szwecji nieustannie i w zastraszający tempie rośnie liczba samobójców pośród młodzieży, albowiem tylko w tym kraju, samobójcza śmierć jest naczelną przyczyną zgonów mężczyzn w przedziale wiekowym 15 / 44 lata. Co prawda, na dużą skalę problem dotyczy się przede wszystkim mężczyzn, bynajmniej systematycznie przyrasta w tej mierze również ilość samobójstw pośród kobiet w adekwatnym przedziale wiekowym.

Naukowe dane pokazują że w całej europie liczba samobójstw w powyższej grupie wiekowej podwoiła się, w przeciągu ostatnich dwudziestu lat. To jest dość smutne, tym bardziej że udowadnia to jedynie że wprowadzone w ostatnich latach w wielu krajach, mniej lub bardziej rządowe programy mające na celu poradzenie sobie z tym problemem wśród młodych ludzi – są po prostu nie skuteczne. Być może jednym z tego powodów jest fakt iż często na spotkanie z psychologiem, specjalizującym się w leczeniu zaburzeń psychicznych i depresji wśród młodzieży, trzeba nieraz czekać cały rok!

To wszystko nasuwa konkluzję taką, że de facto samo szkolnictwo jest beznadziejne, albowiem zadaniem systemu szkolnictwa jest nie tylko ładowanie wiedzy do głów młodych ludzi, ale również opieka i pomoc szkolnych psychologów, a czasem i psychiatrów. W dzisiejszych czasach, w których liczy się jedynie szybkość, Internet i byle jakość, media zaś nieustannie bombardują negatywnymi informacjami i emocjami. Ludzie, zwłaszcza młodzi sobie z tym nie radzą, tym bardziej że również dorośli są często zapatrzeni sami w siebie w pogoni za dniem jutrzejszym. To powoduje poczucie wielkiego wyobcowania i wydzierającej samotności – oto dokładnie jest prosta droga, która niechybnie wiedzie ku tragedii.

Komentarze z Facebooka

Facebook