Zdrowie

Jak zatwierdza się szczepionkę?

Wiele osób zastanawia się jak wygląda samo tworzenie szczepionki oraz proces jej zatwierdzania. Jest wiele etapów tworzenia i zatwierdzania szczepionki. Oto krótkie podsumowanie tego, jak normalnie powstaje szczepionka.

Testy laboratoryjne: potencjalna szczepionka jest rygorystycznie testowana w laboratorium, zanim zostanie przetestowana na ludziach. Wiele szczepionek jest badanych, ale bardzo niewiele z nich przechodzi przez tę fazę rozwoju. Sprawdź: Szczepienia Covid Bydgoszcz

Badania kliniczne na ludziach: szczepionki przechodzą przez 3 fazy badań klinicznych na ludziach. Faza I obejmuje kilku wolontariuszy, około 20-80 osób. Faza II obejmuje kilkaset osób. Faza III obejmuje tysiące lub dziesiątki tysięcy ludzi. Wszystkie te badania służą do określenia bezpieczeństwa szczepionki dla docelowej grupy wiekowej.

Opracowywanie i dystrybucja: Po uznaniu szczepionki za bezpieczną i skuteczną, jest ona przekazywana do zatwierdzenia przez FDA. Gdy FDA zatwierdzi szczepionkę, można ją podać ogółowi społeczeństwa.

Po ustaleniu, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna, można ją następnie rozprowadzić. Są chwile, kiedy proces ten będzie przebiegał szybciej niż te ramy czasowe, na przykład opracowanie szczepionki na COVID-19. Ale w jaki sposób szczepionka zostaje dodana do harmonogramu szczepień? Komitet Doradczy ds. Praktyk Szczepień (ACIP) spotyka się raz w roku w celu ustalenia, czy szczepionka powinna być dodana do harmonogramu szczepień. Patrzą na następujące rzeczy:

Jak bezpieczna jest szczepionka podawana w określonym wieku?
Jak dobrze działa szczepionka w określonym wieku?
Jak poważna jest choroba, której zapobiega ta szczepionka?
Ile osób zachorowałoby na tę chorobę, gdybyśmy nie podali tej szczepionki?

Wszystkie te kwestie są rozważane przed zaleceniem dodania szczepionki do harmonogramu szczepień. Ponadto przyglądają się aktualnie zalecanym szczepionkom, aby upewnić się, że są one nadal bezpieczne i potrzebne.

Komentarze z Facebooka

Facebook