Zdrowie

Dolegliwości skórne, których można doświadczyć podczas korzystania z siłowni

Konstruktywny i rozsądny program ćwiczeń to świetny sposób na utratę wagi, poprawę wydolności aerobowej, siły i gibkości. A co z twoją skórą? Jakie problemy mają użytkownicy siłowni oraz sportowcy i jak możemy im zapobiegać?

Brodawki wywoływane są przez zakażenie podeszew stóp wirusem brodawczaka ludzkiego, który jest przyczyną powstawania brodawek. Wirus infekuje keratynocyty, główną komórkę naskórka, zewnętrzną warstwę skóry, powodując ich zbyt szybkie podziały, co prowadzi do uniesienia twardych grudek skóry, po których chodzenie może być bolesne. Infekcja pochodzi zwykle z komórek skóry zawierających wirusy, które są rozrzucane na podłogach pomieszczeń ogólnodostępnych, zazwyczaj pryszniców i przebieralni. Podłogi należy dezynfekować codziennie, ale aby zmniejszyć ryzyko prawie do zera, noś parę czystych klapek. Jeśli zauważysz brodawkę, może ją leczyć lekarz za pomocą ciekłego azotu. Sprawdź: Dermatolog Świecie

Infekcje grzybicze paznokci i stopa sportowca są również zwykle wykrywane w obszarach wspólnych, w których znajdują się zarodniki grzybów wydalane od osób z istniejącymi infekcjami. Stopa sportowca zazwyczaj powoduje białą miękką łuskę między czwartym a piątym palcem, a czasem nawet pęcherze na podeszwie stopy. Jeśli problem dotyczy tylko jednej stopy, prawdopodobną przyczyną jest grzyb. Grzybicze zakażenia paznokci powodują powolne białe przebarwienie jednego lub więcej paznokci i mogą prowadzić do znacznego zgrubienia i kruszenia się paznokcia. Stopę sportowca często łatwo leczy się za pomocą przeciwgrzybiczego kremu z terbinafiną. Infekcja paznokci jest trudniejsza do wyeliminowania, być może wymaga malowania paznokci dwa razy w tygodniu przez miesiące lub tabletek terbinafiny przyjmowanych przez 3-4 miesiące. Noszenie zwykłych klapek w wspólnych przebieralniach powinno zmniejszyć ryzyko infekcji.

Płukanie twarzy jest całkiem normalne podczas ćwiczeń i jest wynikiem odprowadzania krwi przez organizm na powierzchnię skóry, co (podobnie jak kaloryfer) jest głównym sposobem, w jaki organizm próbuje stracić ciepło. Jednak u niektórych osób ze stanem zwanym trądzikiem różowatym zaczerwienienia mogą być ciężkie i utrzymywać się przez długi czas, około 2 godzin, po wyjściu z siłowni. Ten typ trądziku różowatego można leczyć za pomocą terapii światłem i laserem, które zmniejszają liczbę powierzchniowych naczyń krwionośnych lub kremem na receptę o nazwie brymonidyna.

Komentarze z Facebooka

Facebook