Zdrowie

Alergia – choroba naszej cywilizacji

Choroba naszej cywilizacji, czyli alergia jest czymś powszechnie spotykanym w dzisiejszym świecie. Tak na prawdę praktycznie każdy mógłby powiedzieć, że jest na coś uczulony. Alergia to choroba bardzo utrudniająca życie, szczególnie dla cierpiących na nią dzieci. Często muszą być one odizolowane z powodu możliwości wystąpienia reakcji alergicznej na jakiś alergen znajdujący się w otoczeniu, w którym np. bawią się rówieśnicy. Bardzo często myślimy, że alergia jest związana z takimi objawami jak kichanie, katar, swędzenie, lecz jak przypomina dermatolog Bydgoszcz, bardzo często są to reakcje skórne.

Na szczęście istnieje metoda, która pomaga w walce z chorobą. Jest to odczulanie. Może ono osłabić lub nawet całkiem wyeliminować skutki reakcji na bodźce. Najpierw jednak należy wykonać odpowiednie testy alergiczne, aby można było dokładnie poznać przyczynę reakcji alergicznych. Aby terapia była skuteczna, trzeba zabiegi powtarzać. Istnieją dwie znane metody odczulania. Jest to metoda podskórna i podjęzykowa. Obie możemy zastosować u dzieci powyżej 5 roku życia. Metoda klasyczna, czyli podskórna polega na iniekcji podskórnej odpowiedniego alergenu.

Odbywa się to pod okiem lekarza w gabinecie alergologicznym lub czasem dermatologicznym, jeśli występuje mocna reakcja skórna. Metoda podjęzykowa zaś polega na podaniu pod język alergenu w postaci kropli lub tabletek. Oczywiście przed zabiegiem należy wykonać szereg badań by stwierdzić czy objawy występujące u dziecka to objawy alergiczne. Trzeba jednak pamiętać, iż metoda choć skuteczna, w wielu wypadkach nie powoduje całkowitego wyzdrowienia, lecz jedynie osłabia objawy uczulenia.

Komentarze z Facebooka

Facebook