Home / Dla ogrodu / Z gabionów można zrobić zarówno ogrodzenie ogrodu, kiedy a inne czynniki ogrodowej architektury, np. murki oporowe, podwyższone rabaty, schody ogrodowe, ławki.

Z gabionów można zrobić zarówno ogrodzenie ogrodu, kiedy a inne czynniki ogrodowej architektury, np. murki oporowe, podwyższone rabaty, schody ogrodowe, ławki.

Reklama: Gabiony Bydgoszcz

Kosze kamienno-siatkowe zwane gabionami są od tradycyjna używane do umacniania skarp, nasypów, wałów również innych budowli ziemnych. Ich pierwszymi atutami są prostota konstrukcji, szybkość montażu oraz możliwość zastosowania na mieszkaniu dowolnym materiałem skalnym. Od nowa gabiony robią karierę w dziedzin miejskiej i przydomowych ogrodach. Wraz z nowymi poglądami na wykorzystanie gabionów poprawia się więcej ich wizerunek i technologia wykonania.

Wszystkie zamówienia na gabiony są wyceniane i osiągane indywidualnie. Projektując nietypowe wymiary koszy, należy jedynie mieć pod rozwagę to, że pragną one istnień wielokrotnością wielkości oczek siatki. Realizacja zamówienia trwa dwa-trzy tygodnie. W wypadku gabionów montowanych ze tradycyjnych elementów – krócej. Gabiony są dostarczane na paletach w prostych paczkach w organizacji niezłożonych lub wstępnie skręconych klatek wraz z faktami potrzebnymi do budowania ścian (sprężyny, drut wiązałkowy, klipsy zaciskowe, stężenia, komplety łączników i śrub). O tym, czym je spełnimy, decydujemy sami.

Kosze oporowe. Są spełnione z siatki plecionej lub zgrzewanej z drutu ø 3,5, 4 lub 4,5 mm. Kosze mogą być nietypowe rozmiary i przekroje. Najbardziej ogólne są te o wyborze prostokąta. Z niskich, 15-30-centymetrowych można zrobić schody ogrodowe, słupy lub cokół ogrodzenia. Większe, 50-100-centymetrowe przydają się do budowy podwyższonych rabat, murów oporowych i zwiększania skarp. Można nimi nawet ozdobić ścianę budynku. Kosze o wyborze trapezu ustawione sam na innym są stabilną ścianę oporową, jaka potrafi być nawet sam stojącą konstrukcją. Z pojemnika o przekroju walca można przygotować palenisko grilla, słup podtrzymujący blat lub samodzielny element architektoniczny do zaprezentowania w ogrodzie. Kosze oporowe są z 0,5 do 5 m długości.

Kosze ogrodzeniowe. Zostały opracowane z opinią o użyciu do pisania sztywnych, wąskich, ale wysokich ścian. Zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż kosze wprowadzane do budowy murów oporowych. Przy zaledwie 15 cm szerokości mogą mieć wysokość nawet 240 cm. Są uczynione z prawdziwej spawanej siatki z prętów stalowych ø 5 mm zlokalizowanych w otworach profili ceowych i wymieszanych z nimi spawem. Z małych, 30-40-centymetrowych koszy można dokonać słup ogrodzenia, wiaty lub ozdobę ściany. 50-80-centymetrowe gabiony odda się wykorzystać do budowy grilla, ławki albo pojemnika na rośliny. Kosze ogrodzeniowe mają odległość od 50 do 250 cm.

Panele ogrodzeniowe. Zwykłe panele druciane, których zazwyczaj stosuje się do budowy przęseł ogrodzeń, można te wykorzystać do sieci gabionu. Wystarczy z obu stron słupów osadzonych wczas w gruncie zamontować po pewnym panelu, spiąć je haczykami i wykonać kamieniem. Ważne, aby drut, z którego stanowi wykonany panel, był wcale sztywny (średnica minimum 5 mm). Haczyki do spinania paneli, łączniki, i nawet listwy do zamykania kosza od góry można kupić oddzielnie. Te łatwe ścianki otwiera się znacznie mocno. Są bezpośrednio dostępne, bo gotowe panele ogrodzeniowe oraz słupki można kupić w magazynie budowlanym. Są raczej wąskie (15-20 cm), więc nadają się przede każdym do budowy przesłon, ogrodzeń, wiat oraz altanek.

Przebieg budowy wszystkich konstrukcji gabionowych jest podobny. Jeśli więc konieczne, najpierw osadzamy słupy stabilizujące (w gruncie lub na gruncie). Następnie przygotowujemy podłoże i ustawiamy na nim zmontowany gabion. Na cel wypełniamy go kruszywem i zamykamy kosz. Kosz oporowy wystarczy rozłożyć oraz po napełnieniu zamknąć w zewnętrznej części spiralą lub drutem. Więcej pracy czeka nas podczas montażu koszy ogrodzeniowych, gdyż każdą ze ścian trzeba połączyć specjalnymi łącznikami na śruby czy nity. Do jakiegoś polecenia jest dołączana instrukcja montażu. Istotnym czynnikiem formy są tak zwane stężenia, czyli haki lub łączniki spinające zewnętrzne ściany gabionu. Zapobiegają one wybrzuszaniu się ścianek pod naporem ciężaru kamieni wypełniających kosz. Dzięki nim kosze się nie deformują, więc są stabilną konstrukcję. Stężenia układa się równomiernie – poziomymi rzędami oddalonymi z siebie o 30-50 cm w rozstawie 40-60 cm. Pierwszy rząd stężeń należy umieścić jak przy dna kosza. 

Sam montaż koszy jest dosyć prawy i zajmie niewiele czasu. Bardziej kłopotliwe jest wypełnienie ich kruszywem. Ułożenie kamieni stanowi szeroki zysk także na stabilność budowli, jak zaś jej estetykę. Gabiony najczęściej wypełnia się materiałem skalnym. Najciekawszy jest kamień łamany, może więcej być tłuczeń, kostka brukowa, otoczaki, żużel wielkopiecowy. Efektownie wyglądają płynące z recyklingu duże bryły przetopionego szkła, przez które doskonale przesącza się światło. Ważna nimi przeprowadzić cały kosz lub wstawić je właśnie w jego stronie i podświetlić wężami ledowymi ukrytymi między bryłami szkła. Niestandardowe wypełnienie z bali drewnianych, pni, kory, a nawet dachówek płynących z rozbiórki jest wprawdzie efektowne, ale dobierając materiał, trzeba być odpowiedzialnym. Raz złożonej konstrukcji kosza nie powinno się rozmontowywać. Więc tak nie chronić ich materiałami wrażliwymi na uszkodzenie, bo po kilku latach mogą spróbować się kruszyć i staną wypłukane z koszy. Wypełnienie koszy warto dobrać do środków zastosowanych do wykończenia budynku oraz jego otoczenia. Skały i kamienie dostaniemy w sklepach budowlanych, kamieniołomach lub portach rzecznych. Wartości są bardzo bogate. Najlepiej wykorzystać materiał wychodzący z najbliższej okolicy. Będzie posiadał dobrą cenę, i do ostatniego zaoszczędzimy na koszcie jego transportu. Wielkość kamieni dobieramy do poziomu oczek kosza. Poszczególne elementy wypełnienia powinny być lekko większe niż oczka siatki, aby poprzez nie nie powypadały. Oczka siatek koszy oporowych mogą korzystać siła od 50 do 100 mm. Oczka w koszach ogrodzeniowych są większe. Kluczowa jest jeszcze wielkość wnętrza. W ścisłych koszach ogrodzeniowych dość trudno stawia się duże kamienie.

O admin