Home / Bez kategorii / Yerba mate – wena w idzie

Yerba mate – wena w idzie

Yerba mate, czyli herbata paragwajska (która właściwie z herbatą nie jest niczego wspólnego, albowiem toż ostrokrzew) jest trunkiem o wyjątkowo czasochłonnej tradycji spożywania.

Nie wiadomo dokładnie, od kiedy dawna południowoamerykańscy Indianie żuli liście ostrokrzewu ani kiedy weszli na bodziec ich suszenia również ścierania oraz realizowania naparów. Oczywiście za ostatnie, iż do Europy napój ten przynieśli jezuici natomiast od innej pory otworzyła się budowa fantazje czy klasy yerba mate.
Działanie yerba mate
Yerba mate, analogicznie jak herbata czy kawa, zapewnia napar o wyjątkowo specjalistycznym składzie. Wiele substancji wprowadzonych w roślinie zostało ogłoszonych za korzystne dla zdrowia również samopoczucia ludzi: działają ochronnie, regulują poziom cholesterolu, normalizują krążenie krwi, zmniejszają intensywność objawów cukrzycy, delikatnie uspokajają i tonizują. Chociaż nie te cech (niezamykające zresztą listy potencjalnie pozytywnych skutków picia naparu) siedzą za efektem, jaki yerba odnosi od kilkorgu lat. Sekretem trunku stanowi jego ogromny smak: nie robi w niczym herbaty również trzeba do niego przywyknąć oraz dojrzeć.
Ład i obserwacja
Lecz w liściach ostrokrzewu paragwajskiego zidentyfikowano prawie 200 substancji aktywnych biologicznie, część z nich istnieje tutaj w miarach zbyt słabych, żeby wywierać faktyczny zysk na układ. Niektórych przecież istnieje dostatecznie sporo: mateiny, czyli wariantu kofeiny, garbników, manganu, selenu, fosforu i cynku. Związki organiczne, w niniejszym różne witaminy, ulegają zwykle systemowi w momencie zaparzania, ale działanie antyoksydacyjne yerba zawdzięcza polifenolom, które wywołują także specyficzny posmak.
I można tenże napar traktować jak dodatek diety? Pewnie tak – pomimo że tworzy zupełnie delikatnie, stanowi obecne dynamiczniejszy a przede wszystkim znacznie bezpieczniejszy zamiennik syntetycznych suplementów, pod warunkiem jednak, iż mowa o yerba mate z certyfikowanych, czystych plantacji. Jeżeli przeczytasz gdzieś badania o praktycznym działaniu yerba mate, pamiętaj, że kilku spośród nich kupują producenci trunku oraz pewne efekty są na wzrost. Praktyka jednak pokazuje, iż w utrzymaniu równowagi duchowej i w ochronie musze jest aktualne materiał bardzo efektywniejszy niż głośno reklamowane, szkodliwe dla nerek syntetyki. Bardzo daleko będzie, jeżeli picie yerba mate uznasz za rytuał, za pomoc na opanowanie, relaksację i odzyskanie równowagi, a wtedy przypadną one a krzew naukowych certyfikatów na chemiczną działalność.
Jak pić yerba mate?
Napój tenże istnieje znacząco indywidualny nie ale jeśli idzie o styl czy tworzenie, jednak też możliwość przygotowywania. Wychodzi on całkiem z aktualnego, co codziennie dzieje się w bliskich kuchniach. Przede wszystkim sugeruje się stosowanie specjalnego naczynia, najlepiej tykwy, a teraz proste są jeszcze inne propozycje, sam jednak akt picia wymaga bombilli – specjalnej słomki, przez jaką od razu spożywa się cały napar. Zalane ciepłą (70-80°C) wodą dokumencie można później zaparzyć ponownie, powtarzając proces aż do utraty smaku, czyli najczęściej 5 lub 6 razy. Taka istnieje perfekcyjna receptura, choć są również inne – za wszelkim razem a należy trzymać ustalonego porządku. Liście ostrokrzewu są szczególnie słodkie na temperaturę, i niewłaściwie zaparzane nie dają charakterystycznego smaku, tracą oraz nasze prozdrowotne właściwości.
Picie yerba mate jest otoczone w Gorącej Ameryce rozbudowanym ceremoniałem. Możesz go tak uprościć, aby ten rytuał stwarzał Ci bogatszą radość. Pamiętaj jednak, iż spośród kilkudziesięciu marek yerba mate, nie wszelkie zawierają oczywiście taki tenże środek. Warunki, w jakich występują krzewy, sposób wykorzystywania liści oraz pozostawiania i mogą wpłynąć na zmysł, a wtedy zwie, iż niekiedy spotkasz się z obcym zalecanym sposobem parzenia. Potraktuj to maxkolor jako okazję: zajmuj się odkrywaniem smaków, pieprzy i stanowisk yerba mate. Niech będzie wtedy dla Ciebie przyjemność – nie czuj się związany byłym rytuałem, ale stwórz własny, dzięki jakiemu yerba nabierze dla Ciebie szczególnego znaczenia.
Gdy rozpocząć?
Będzie użyteczne właściwe wyposażenie: yerba zalana gorącą wodą w szklance nie jest ważnego smaku. Nie rezygnuj za dużo z zalecanego sposobu parzenia, a coraz wcześniej – co najistotniejsze – kup naprawdę świetny surowiec. Zadbaj o to, aby liście wychodziły ze doświadczonych plantacji i wyrazistych regionów, by utwór był prawidłowo zbierany oraz przekazywany, oraz w niezwykłym sklepie i na że otrzymasz instrukcję, jak zaparzyć pierwszą yerba mate, od której prawdopodobnie załapać się najpiękniejsze przyzwyczajenie Wystawionego działania.

O admin

Sprawdź także

Wyszukujemy antenę do odbioru telewizji naziemnej

Po frustracji z telewizji analogowej odbiór sygnału telewizyjnego wzorze DVB-T jest bliską codziennością. Przejście na …