Home / Świat / Sport / Wiosna i lato to świetna czas na rower

Wiosna i lato to świetna czas na rower

Wiosna i lato to doskonała sezon na rower, więc niebawem dużo spośród nas postanowi wybrać się na uwagę rowerową trochę dalej niż okolice domu. Jeśli myślimy w drogę wyjechać autem, więc o wcześniej zastanowić się nad metodą bezpiecznego transportu. Do wyboru istnieje niemało sposobów przewozu rowerów. Z nas zależy, czy umieścimy je na dachu, na tylnej klapie czy zainstalujemy w powierzchni bagażowej.

Jeśli chcemy zadbać o spalanie paliwa naszego autobusu na linii zdecydowanie dużo przewieźć rowery w auta w przestrzeni bagażowej. Złożenie tylnych siedzeń ułatwia zmieszczenie rowerów w bocznej części pojazdu, jednak podczas kolizji są one dużym niebezpieczeństwem dla bezpieczeństwa kierowcy a pasażera. Bagaże nie mogą się przemieszczać. Rodzi to doskonałe niebezpieczeństwo, a jednak wyjazd na rowery ma być faktem zdrowego sposobu występowania.

Na zbytu osiągalne są liczne rozwiązania pozwalające przewozić rowery na zewnątrz samochodu. Wśród nich znajdziemy bagażniki stawiane na dach, na hak i na klapę bagażnika. Wybór jest ogromny. Jak więc się zdecydować?

Przed wyborem bagażnika rowerowego należy się zastanowić czy chcemy przewozić tylko rower, lub także będziemy potrzebowaliby skorzystać bagażnik bazowy do transportu różnego typie sprzętu (np. deski windsurfingowej lub nart). W liczbom przykładzie możemy zdecydować się na bagażnik stawiany na haku holowniczym albo na tylnej klapie samochodu. Jeśli jednak chcemy, żeby bagażnik stanowił daleko uniwersalny musimy zdecydować się na belki bazowe nakładane na dachu samochodu. Dopiero na tych belkach zamocujemy uchwyt rowerowy.

Przyjmując się na bagażnik przeznaczony tylko i tylko do przewozu rowerów możemy zaczerpnąć z możliwości bagażników na tylną klapę. Musimy natomiast sprawdzić, czy własny samochód idzie na wykorzystanie takiego bagażnika. Możliwość skorzystania i wybór bagażnika na koniec zależny istnieje z konstrukcji pojazdu.

Warto i wiedzieć o tym, że wg badań przeprowadzonych przez niemiecki ADAC, przy przewożeniu 3 rowerów zużycie paliwa najbardziej wzrasta kiedy wykorzystujemy bagażnik na tylną klapę. Choć wtedy nie najważniejszy aspekt przewozu rowerów, w nowoczesnych realiach na zapewne nie jest bez znaczenia.

Chcąc zastosować bagażnik tworzony na hak holowniczy musimy posiadać samochód w niego wyposażony lub doliczyć koszt montażu haka do zapłaty bagażnika. Zastosowanie takiego rozwiązania ma zawsze nasze korzyści. 

Bagażnik tworzony na hak pozwala dostać się do bagażnika bez usuwania spośród niego rowerów. Cechą tego podejścia jest ograniczanie widoczności słońc i tablicy rejestracyjnej samochodu.

Z ostatniej podstawy większość bagażników na hak wyposażonych stanowi w tablice świetlne czy mieszka możliwość dokupienia tablicy świetlnej.

Jeśli myślimy w perspektyw dostarczać nie tylko rowery, a inne urządzenia warto pomyśleć o czymś bardziej uniwersalnym. Są tutaj zastosowanie bagażniki dachowe. Wybór tego rozwiązania ogranicza się z zakupem belek dawanych w poprzek dachu i dodatkowo uchwytu rowerowego.

Dobierając uchwyt musimy zwrócić uwagę na takie cechy naszego pojazdu jak: pozycję oraz model ramy, jego ciężar, i nawet wysokość opony wraz z felgą (niektóre paski mocujące koło mogą wykazać się za małe). Są też rowery, których ramy nie potrafią stanowić ściskane szczękami uchwytów rowerowych. Trzeba więc wybrać przyszłe rozwiązanie – np. uchwyt rowerowy chwytający za widelec.

Bagażnik rowerowy na dachu to rozwiązanie bawiące się największą popularnością wśród użytkowników. Załadunek nawet 4 do 5 rowerów na dachu nie ma problemu, szczególnie dla posiadaczy młodej i małej wielkości aut.

Jeśli zaś w perspektywy postanowimy przewozić narty, deski, kajak czy inne elementy wystarczy tylko dokupić odpowiednie uchwyty i dodatki, jak boxy dachowe, uchwyty do nart itp. Decydując o wyborze bagażnika i dodatków warto myśleć o bezpieczeństwie rowerów i jedynego bagażnika przed kradzieżą. To pozwala uniknąć przykrych rozczarowań.

O admin

Sprawdź także

Jak powiedział członek zarządu Barcy, rozmowy z Argentyńczykiem są obecnie na nowej prostej.

Jak napisałem członek zarządu Barcy, negocjacje z Argentyńczykiem są obecnie na tej prostej. Sprawą, nad …