Home / Świat / Sport / Według ostrożnych szacunków nawet 4 mln Polaków idzie

Według ostrożnych szacunków nawet 4 mln Polaków idzie

Według ostrożnych szacunków nawet 4 mln Polaków truchta po publicznych chodnikach, parkowych alejkach, leśnych ścieżkach, i okresami choćby stromych górskich szlakach. Wielu zamierza dopiero rozpocząć przygodę z bieganiem. Podpowiadamy, w co się zaopatrzyć, żebym ten sport uprawiało się miło, zdrowo i bezboleśnie. 

Bez wątpienia latanie to niepowtarzalna z najmłodszych form prac fizycznej. Długo można wyliczać jego cechy: poprawia kondycję, uaktywnia pracę całego systemu, usprawnia funkcjonowanie serca, płuc, mięśni kończyn niskich i obręczy biodrowej, obniża poziom złego cholesterolu, a jeszcze zapobiega rozwojowi osteoporozy. Jakby tego było nieco, regularne przebieżki korzystnie przychodzą na samopoczucie i osiągną uwolnić się z stresów czy stanów lękowych. 

Ten sport przyniesie nam dużo zalet, tylko pod warunkiem, że do treningów podejdziemy dobrze i odpowiedzialnie. Przede każdym wymagamy zadbać o odpowiednie buty. Oczywiście chociażby w zwykłych trampkach czy tenisówkach damy radę przebiec całkiem długi dystans, ale konsekwencją tego będą: szybsze zmęczenie, otarcia, uszkodzenia paznokci, bóle nóg i stawów (i czasami nawet kręgosłupa) czy kontuzje, zwłaszcza ścięgna Achillesa – jego nadwyrężenie lub uszkodzenie może skutkować koniecznością unieruchomienia nogi nawet na kilka tygodni. 

Jakie buty wybrać? Dużo osób przekonuje się marką, wyglądem czy kolorem, zapominając o tym, że najważniejsza jest ich funkcjonalność. W porządnych sklepach sportowych możemy spowodować wideoanalizę, która pomoże określić typ nogi i pokaże, jak rozwija ona podczas biegu. Dzięki temu dowiemy się, jaki rodzaj obuwia wybrać, by trening był znacznie skuteczny, a my lepiej zabezpieczeni przed ewentualnymi urazami.

A nawet najbardziej doświadczone buty nie zawsze zabezpieczą przed zmorą wielu biegaczy, czyli odciskami i otarciami stopy. Dlatego warto mieć jednak przy sobie plastry, np. z dodatkiem kojącego aloesu, które pomogą przy otarciach, także te wodoodporne, doskonale zabezpieczające ranę. Pamiętajmy, żeby nasza apteczka była stale dobrze zaopatrzona.

W co dalej powinien zaopatrzyć się początkujący biegacz? Oprócz butów kluczowe są też inne elementy garderoby. Strój winien być w granicę luźny, jednak przede wszystkim wykonany z artykułu gwarantującego optymalną regulację wilgotności i bliskie oddychanie skóry. Wielu zwolenników mają spodnie, bluzy czy koszulki termoaktywne, idące na utrzymywanie stałej, naturalnej temperatury ciała. W trakcie wysiłku fizycznego zabezpieczają przed wychłodzeniem organizmu, izolując od warunków atmosferycznych przy równoczesnym wysokim poziomie wentylacji zapewniającej odprowadzenie potu na zewnątrz.

Innym ciekawym wynalazkiem są skarpety kompresyjne, które podczas biegu stopniowo uciskają żyły, co przyspiesza metabolizm i usprawnia krążenie w mięśniach łydki, oraz w skutku powoduje szybszą regenerację po wysiłku i zwiększenie wydolności w trakcie jego życia.

Biegające kobiety powinny zaopatrzyć się w określony biustonosz sportowy, który o 80 proc. redukuje ruchy piersi podczas treningu (zwykły stanik właśnie o 30 proc.), co zabezpiecza przed utratą jędrności, otarciami, a nawet bólami pleców. 

Warto jeszcze pomyśleć o okularach przeciwsłonecznych, chroniących oczy przed szkodliwym światłem i owadami, a też czapce, która w lecie zabezpieczy przed przegrzaniem, a w zimie zatrzyma ciepło i zachowa głowę przed zimnem.

Podczas procesu nie możemy zapominać o uzupełnianiu płynów, bo w innym razie narażamy się na odwodnienie. W sklepach sportowych znajdziemy spory wybór tzw. camelbacków, czyli pojemników na napój, które planujemy na plecy także dzięki temuż nie musimy biegać z butelką w ręce.

O admin

Sprawdź także

Biegasz już z wszelkiego czasu, mało razy w tygodniu, regularnie, może prawie codziennie.

Biegasz już z jednego czasu, parę razy w tygodniu, regularnie, może niemal codziennie. Swoje wysiłki …