Home / Zdrowie i uroda / Wafle ryżowe często promowane są jako niskokaloryczny oraz młody produkt pokarmowy stanowiący fajnym źródłem złożonych węglowodanów.

Wafle ryżowe często promowane są jako niskokaloryczny oraz młody produkt pokarmowy stanowiący fajnym źródłem złożonych węglowodanów.

Wafle ryżowe często zalecane są jako lekki oraz prawidłowy produkt żywnościowy stanowiący głośnym źródłem złożonych węglowodanów. Z kolejnej strony na forach internetowych często pojawiają się opinie podważające ich przewidziane plusy i przemawiające na jasny szczebel przetworzenia i katalog glikemiczny. Jak jest faktycznie? Kto i kiedy umie sobie zezwolić na zawarcie ryżowych wafli w diecie, a kto powinien ich wychodzić? 

Wafle ryżowe w 100g dostarczają około 380 – 400 kcal, przy czym warto pamiętać, że jakiś przeciętny wafel stanowi tylko około 10g (kromka chleba 30 – 40g), więc także jego kaloryczność jest lub niska. Wafle ryżowe są przede wszystkim źródłem skrobi, czyli cukrów złożonych. O ile wybierzemy produkt wzięty z ciemnego ryżu, będzie on otaczać i określoną norma błonnika oraz witaminy, magnezu, cynku, miedzi także ciężką dozę manganu. Jako ciekawostkę warto dodać, iż proces, w kierunku którego podejmowane są wafle ryżowe (ekstruzja) choć poprawia strawność, to przeprowadza do skutecznych strat jednego spośród niezbędnych aminokwasów – lizyny, przez co umniejsza wartość odżywczą włączonego w nich białka.

Nie podchodźmy się, podstawowymi walorami wafli ryżowych są: trwałość (nie starzeją się tak szybko jak pieczywo); mobilność (bogata je wszędzie ze sobą wziąć i jedzeń bez potrzeby dodatkowej obróbki), a dodatkowo fakt, że pozbawione są dodatków takich jak rafinowane węglowodany naiwne czy uwodornione tłuszcze tak często nowoczesne w różnorodnych przekąskach. Wafle ryżowe całkiem idealnie formują się z rozmaitymi produktami (nabiał, mięso, wędliny, warzywa), i dużo sportowców kosztuje je po sporcie w finale uzupełnienia strat energetycznych (węglowodany) i sodu (są wafle z smakiem soli morskiej) nierzadko dodatkowo zapijając odżywką białkową czy mlekiem.

Wafle ryżowe są produktem technologicznie przetworzonym. Ekstruzja powoduje utraty niektórych witamin a aminokwasów i sprzyja powstawaniu niezdrowego akrylamidu. Z pewnością lepszą alternatywą dla wafli ryżowych byłby… ryż, jednakże w zderzeniu z przyjmowanym za duże pieczywem przyjętym z dobrze mielonej mąki pszennej lub żytniej wafle ryżowe już niekoniecznie cechują się gorzej. W mocnej, zbilansowanej diecie spokojnie że odkryć się tło dla tego typu materiałów żywnościowych, o ile nie stanowią podstawowego lub już często dobrego źródła węglowodanów oraz nie są kosztowane w przesadnych ilościach. Warto jeszcze dawać wskazówkę na kultury – rzadko nadarza się, że wafle ryżowe są wzbogacone w czarne dodatki, im krótsza lista składników – tym wcale.

Wafle ryżowe nie są ani tak trwałym i markowym efektem jak radzą przekazy reklamowe pojawiające się w kolorowej gazecie zaś na klasach, ani więcej nie są tak niskie i niskojakościowe jak potrafiły występować natchnione opinie dietetycznych purystów. Po ostatniego fasonu wyniki mogą sięgać osoby zarządzające minimalną liczbą terminu na zrobienie praktycznych oraz wcale zbilansowanych posiłków a cali posiadający poważną do powstrzymania potrzebę podjadania pomiędzy posiłkami. Wafle ryżowe mogę stanowić ponad dobrą alternatywę dla pieczywa w przykładzie twarzy planujących problem z nietolerancją czy alergią na gluten.

O admin

Sprawdź także

Pielęgnowanie okolic oczu kremami to tylko wstęp projektu

Reklama: Botoks Bydgoszcz Pielęgnowanie okolic oczu kremami to dopiero wstęp projektu – ” Nie zamierzam …