Home / Nowe technologie / Tobie także coraz częściej zdarza się, że dania zmniejszają się tuż po upływie gwarancji?

Tobie także coraz częściej zdarza się, że dania zmniejszają się tuż po upływie gwarancji?

Reklama: Naprawa RTV Bydgoszcz

Tobie także coraz częściej sprowadza się, że urządzenia kładą się tuż po upływie gwarancji? Czyżby producenci celowo skracali żywotność sprzętów? O planowanej awaryjności produktów wymienia się coraz głośniej. Czyli toż jedynie mit czy może producenci faktycznie planują postarzanie produktów?

Telewizor zepsuł się po trzech latach? Obracasz się do serwisu producenta, i tam… dowiadujesz się, że strona, która uległa awarii, nie istnieje teraz produkowana. Telewizor, który jadłeś 5 tys. zł, dodaje się już ale na śmietnik… Takich historii słyszymy jeszcze dużo. Urządzenia psują się wcześniej niż dawniej, ale naprawa nie jest możliwa. Trzeba zdobyć nowy model – konsument znów wydaje pieniądze, a biznes się kręci.

To działanie to oczywiście zaplanowana awaryjność produktów. Jako dowód na przyjęcie tezy, jakoby producenci umyślnie skracali żywotność urządzeń, posługuje się połączony w 1924 roku kartel żarówkowy, zwany też kartelem Phoebusa. Najwięksi producenci żarówek zetknęli się wtedy, że ograniczą życie swoich żarówek do 1000 godzin. Żarówka miała już świecić o ponad połowę krócej niż w memencie znalezienia jej przez Thomasa Edisona. W latach 30. ubiegłego wieku część polityków i ekonomistów twierdziło, że spisek żarówkowy ma moc uzdrowienia gospodarki z prawdziwego przełomu w Okresach Zjednoczonych.

Skracanie cyklu życia urządzenia – nieważne, czy zarządzone przez państwo, czy specjalistów z marketingu – wymaga klientów do kupienia, nakręca konsumpcjonizm. Taka sytuacja jest na rękę producentom, którzy na zbytu nasyconym do granic możliwości, szukają jakichś rodzajów, by sprzedawać więcej i wiele.

Mimo iż na świecie powstają różne fora i organizacje, do których konsumenci zgłaszają przypadki zbyt szybko zepsutych urządzeń, bardzo że jest zamknąć producenta za dłoń i udowodnić, że zaplanował moment, w jakim nastąpiła awaria. Nie oznacza to a, że organizacje konsumenckie i środowiskowe na świecie nic nie prowadzą…

Na wzór w Niemczech rozpoczęto badanie, w jakim szuka czas bycia urządzeń. Pierwsze efekty obecnie są: Okazuje się, że udział urządzeń, które zepsuły się przed upływem pięciu lat z zakupu, wzrósł ponad dwukrotnie – z 3,5% w 2004 roku do 8,3% w 2013.

Francja z zmiany zamierza prawnie zakazać skracania żywotności produktów. Producentom i importerom, którzy zostaną złapani na świeżym uczynku, ma grozić kara do dwóch lat więzienia i grzywna w wysokości nawet 300 tys. euro.

Również Szwajcarzy zainteresowali się problemem planowania awaryjności. Tamtejsza federacja konsumentów umieszcza na razie zgłoszenia konsumentów w myśli szybkiego psucia się sprzętu. Zajmuje ich już kilkaset.

Oraz kiedy sprawa wygląda u nas? Że polskie organizacje w sprawie planowanej awaryjności efektów nie robią nic. Polska zakończyła się na okresie reklamacji butów, z jaką przez 30 lat nie potrafimy sobie poradzić

I co płynie z testów produktów? Zdarza się, iż ich końce dają wiele do myślenia… weźmy na przykład takie odkurzacze: Część, która najczęściej się w nich ulega, to szczotki silnika (80% wszystkich awarii) – po prostu się wycierają. Wtedy odkurzacz nie przyznaje się już do niczego, bo wymiana jest przesadnie droga. Mała grupa w silniku przesądza w obecny środek o żywotności całego odkurzacza. A czym jest stworzonych pozostałe 20% awarii odkurzaczy? Z testów wynika, że ułamaniem któregoś z punktów.

Generalnie można zobaczyć, prostą bliską mało zaskakujący, trend: Częściej kładzie się tani sprzęt niż drogi. Na dowód szansa, że pralka za ponad 2800 zł przejdzie pomyślnie test trwałości, istnieje cięższa niż pamięta to zajęcie w sukcesie modeli zbyt tanio niż 2000 zł. Takie graniczne ceny można zaobserwować w układu do wielu grup produktów. Załóżmy wiertarki za chwila niż 200 zł mają dużą nadzieję na ostatnie, że już wylądują w śmietniku.

Niemniej choć nie zawsze niska cena informuje o małej trwałości. Dają się bowiem prawdziwe okazje – tanie dania o bardzo silnej kondycje. Przykłady ważna by mnożyć przeglądając wyniki naszych testów.

O admin

Sprawdź także

Efektywne funkcjonowanie przedsiębiorstwa chce w znacznej mocy od sposobu zarządzania

Reklama: https://syneo.pl Efektywne funkcjonowanie przedsiębiorstwa zależy w olbrzymiej sile z tego, w jaki forma prowadzi …