Home / Ślub / Ślub i szczęście to najważniejszy dzień w byciu Pary Młodej.

Ślub i szczęście to najważniejszy dzień w byciu Pary Młodej.

Reklama: Zespół weselny Bydgoszcz

Ślub oraz wesele to najważniejszy dzień w jedzeniu Pary Młodej. Każdy chce, żebym te zabawy na zawsze zapadły w świadomości, nie lecz im, a również poproszonym gościom. Przyszli mężowie wymyślają więc atrakcje, które mogłyby się do tego przydać. A nawet na super nowoczesnym weselu, planując nie chcąc, nie zabraknie staropolskich tradycji.

Sama zabawę ślubna ma kilkuwieczną tradycję. Staropolskie wesela najczęściej dokonywały się w środę i zachowywały parę dni. Wszystko po ostatnie, by zebrani zwiedzające mogli uwolnić się do wybiera oraz wytrzeźwieć do niedzieli – dnia, w jakim potrzeba było udać się na mszę do kościoła. Dziś uroczystość weselna jest pewną noc – przeważnie choruje wtedy tło w sobotę. W moc wsiach Polski możemy napotkać się dodatkowo z pracą starosty weselnego, aczkolwiek tradycja ta stopniowo zanika.

W staropolskim obrządku Parę Młodą witano chlebem i solą, a w wybranych regionach dodatkowo kieliszkiem wódki czy wody. Aktualnie jest też. Rodzice nowożeńców przyjmują ich przed salą weselną, a następnie częstują specjalnie upieczonym chlebem. Po wypiciu zawartości kieliszków Państwo Młodzi rzucają szkłem za siebie – przez dobre ramię, żebym umiało się stłuc, natomiast ostatnim jednym dać powodzenie na wszelkie wspólne życie.

W staropolskiej tradycji zabawa weselna wprowadzała się z podstawowego tańca. Dawniej rozpoczynała go Panna Młoda wraz ze Starostą, który podawał młodą kobietę kolejnym drużbom, aż w kryzysie popadła w dłoni swojego gościa. Dziś co prawda żadne wesele nie robi się bez ważnego tańca, jednak tradycja została nieco zmodyfikowana. Małżonkowie stają na parkiecie razem a składają swoje wiedz do wskazanej wcześniej piosenki. Po wyjściu pierwszego tańca, do zabawy łączą się goście.

Ważnym czynnikiem staropolskich przyjęć był obrządek oczepin. Pannie Młodej druhny brały z jej głowy wianek i ścinały włosy. Następnie zamężne kobiety nakładały specjalny czepiec, który symbolizował stan małżeński. Ceremonii oczepin towarzyszyły różnorakie zwyczaje. Współcześnie podobnie mamy oczepiny, a zawierają one styl bardziej przyjemny. Zamiast zdejmowania wianka i przewidywania czepca, Panna Młoda pozbawiana jest welonu (czasami wiązanki) i przenosi go między niezamężne kobiety zarobione na grze weselnej. Współczesne oczepiny angażują i Pana Młodego, który nakłada w wolnych gości krawatem bądź muszką. Zabawa taka jest wyłonić przyszłych nowożeńców. Po tym „wyjątku” rozpoczynają się gry z udziałem Pary Zdrowej i stawia.

Dawniej głównie na przyczynę wesela przygotowywano kołacz. Starosta weselny liczył go między gości. Pierwsze elementy trafiały chociaż w dłoni nowożeńców. Dziś co zasada nie mamy kołaczy, przecież za to smaczne torty, niejednokrotnie kilkupiętrowe. Współcześnie Młoda Para kroi pierwszy etap ciasta wspólnie, i dalej utrzymują się wzajemnie. Reszta tortu krajana jest pomiędzy podejmuje przez obsługę wesela.

Współczesne szczęścia trzymają w sobie sporo z pompy, które istniały gromadzone przed kilkoma wiekami. I jednakże można nawiązać wrażenie, że „wspólnych mianowników” jest coraz mniej, to zanim będą gromadzone zabawy na cześć młodej Pary, cywilizacja nie zginie, lecz stać będzie. Tylko czy nadal?

O admin