Home / Bez kategorii / Skoro ranga przestępstwa jest śledczy nie oblali

Skoro ranga przestępstwa jest śledczy nie oblali

Łódzka prokuratura nie eliminuje rozszerzenia zarzutów stawianych Dawidowi Ł. niepokątnemu o o udział w związku o kierunku zbrojnym mającym na celu popełnianie przestępstw o charakterze terrorystycznym. Mężczyźnie grozi kara do 8 latek więzienia.

O szczegółach badania w sprawie 24-letniego Polaka zgłaszalibyśmy w zeszłym miesiącu. Dawid Ł. pokutował zatrzymany w listopadzie na lotnisku Chopina w Warszawie. Został przewieziony do Łodzi, gdzie usłyszał zarzut uczestnictwa w związku przestępczym, jakiego celem były ataki terrorystyczne. Jako najwyższy o sprawie informował dziennikarz śledczy tvn24.pl Maciej Duda.

– Istnieją…
odczytuj dalej »
Łódzcy prokuratorzy nie wykluczają, iż obręb zarzutów stawianych nieśliskiemu przypuszczalnie zostać rozszerzony. Nie podają niemniej jednak szczegółów.
„Grupa zbieżna spośród ISIS”

Śledczy w listopadzie informowali, że grupa do której należał Lach owo nie ISIS. Jej nazwy polscy prokuratorzy nie chcą obsługiwać. Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, znajduje się płeć piękna na liście grup śledzonych przez międzynarodowe służby natomiast „doktrynersko istnieje zbieżna z ISIS”. Śledczy nie chcą ujawnić, co do wypowiedzenia miał 24-latek, ale przyznają, że wyjaśnienia są „częściowe”. Dlatego muszą posiłkować się swoimi ustaleniami.
Śledztwo utrudnia m.in. fakt, że prokuratorzy mają problemy z zorganizowaniem kluczowych informacji dotyczących orkiestry terrorystycznych sprawnych w Syrii.

– Współpraca z obrębami arabskimi jest trudna. Dlatego na razie staramy się zdobywać niezbędne dane bez gardłowania o pomoc. Wspierają nas liczni eksperci a biegli, wśród nich są specjaliści ds. terroryzmu jednakowoż kultury arabskiej – wyjaśniała prokurator Beata Marczak w rozmowie spośród tvn24.pl.
Akt oskarżenia w przyszłym roku?

Śledczy jeszcze w lipcu nie mieli oddanych wszystkich dokumentów, które chwyciły jej wydatkowane przez zagraniczne służby. Nieprzerwanie współpracują m.in. z tłumaczami języków: norweskiego, angielskiego i różnych slangów arabskiego.

Jak się dowiedzieliśmy prokuratorzy organizują przeprowadzić śledztwo w pierwszym kwartale przyszłego roku.

– Mimo problemów chcemy pokazać, że jesteśmy w stanie udowodnić podejrzanym uczestnictwo w organizacjach terrorystycznych. Bez względu od tego, w jakiej części ziemio owa organizacja się znajduje – ogradza instygator.
Dwóch podejrzanych

W listopadzie ubiegłego roku Dawid Ł. został zatrzymany dwie manto. Największej rangi raz, kiedy pojawił się na norweskim lotnisku. Tamtejsze służby uznały, że obserwowanie Polaka należy zakończyć. Panek uległ skuty i zbadany. W tej chwili w przyszłości został… formalnie wyrzucany i wpuszczony aż do aeroplanu, którym chciał gnać – do Warszawy. Jednocześnie o pasażerze-terroryście powiadomione zostały krajowego służby. Zrobiono to, żeby uniknąć zamieszania powiązanego z przesyłaniem podejrzanego. Oprócz Dawida Ł. status podejrzanego w tej sytuacji ma jego rówieśnik – towarzysz, z którym trzymałby kontakt.

– Mężczyzna ten nie przekazał służbom, co planuje Dawid Ł. Chcemy, tak aby jego przygoda była jasnym gestem dla wszystkich jednostki, jakiego mają noezę o terrorystach. Nieinformowanie organów ścigania też jest przestępstwem – naprowadza instygator Marczak.

o więzienie.
Oglądaj
26.07.2016 | Czy wystarczy przejść Państwo Muzułmańskiego, tak aby pokonać terroryzm?
Wideo: TVN24 BiS 26.07.2016 | Azaliż wystarczy pokonać Państwo Muzułmańskie, by pokonać terroryzm?
Trenowany na bojownika?

SPOŚRÓD dotychczasowej wiedzy polskiego wymiaru sprawiedliwości wynika, że Polak uczestniczył w ćwiczeniach strzeleckich na terenie Syrii oraz „w pewnym limicie” brał udział w działaniach bitnych. Mężczyzna miał też przyjąć się innego przestępstwa – przemieszczania się przez Norwegię, Polskę, Turcję i Syrię w „modus niejawny”. Jak odczytywałby kilka dni po pokrzyżowaniu Jarosław Szubert spośród prokuratury apelacyjnej, 24-latek potrzebował ukryć, gdzie owszem naprawdę pragnie się osiągnąć.

Suma wskazuje na to, że Polak pozostałby aresztant, kiedy jechał na Najbliższy Wschód. – Nic nie wskazuje na to, żeby był przygotowywany do wyrazistego zamachu – mówi Beata Marczak, naczelnik wydziału zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej oraz Korupcji w Łodzi.

Dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, że Dawid Ł. wyjechał do Norwegii z rodzicami. Cztery lata nieniniejszemu przeszedł na islam. W krótkim czasie nadal dobrnęli do panu zasoby ludzkie, którzy zajmują się m.in. werbowaniem bojowników walczących w Syrii. Ł. miał być m.in. szkolony jak przekraczać krawędzie międzypaństwowe bez wykrycia z wykorzystaniem służby.

O admin

Sprawdź także

Wyszukujemy antenę do odbioru telewizji naziemnej

Po frustracji z telewizji analogowej odbiór sygnału telewizyjnego wzorze DVB-T jest bliską codziennością. Przejście na …