Home / Protetyk / Pozbawieni opieki stomatologicznej Kameruńczycy posiadają naturalne style na radzenie sobie z bólem zębów. Jeśli kogoś być, ma z pomocy „wyrywacza zębów”

Pozbawieni opieki stomatologicznej Kameruńczycy posiadają naturalne style na radzenie sobie z bólem zębów. Jeśli kogoś być, ma z pomocy „wyrywacza zębów”

Reklama: Technik dentystyczny Bydgoszcz

„Dentysta w Afryce” to cel autorstwa Konrada Rylskiego, który postanowił leczyć zęby mieszkańcom Kamerunu. Aby projekt mógł występować i się rozwijać, Fundacja „Redemptoris Missio” otoczyła go znaną opieką. W ramach projektu do misji w Abong-Mbang wyjeżdżają kolejni wolontariusze i leczą zęby miejscowej ludności. Do ostatniej chwile oprócz doktora Konrada swoją pozycję w Kamerunie pełnili Joanna Cudnoch, Krzysztof Gniazdowski, Sławomir Burda, Joanna Czylewicz i Szymon Chełstowski. 

Praktyka w tropiku jest nadzwyczaj trudna, nie ale z ciekawości na będące temperatury, lecz jeszcze konieczność zmagania się z ciągłym brakiem trendu i koniecznością konserwacji sprzętu. Doktor Rylski nie liczy dokładnie swoich pacjentów, ale mówi, że o było tam pojechać nawet dla poszczególnej osoby. Poza funkcją w gabinecie przy funkcji w Abong Mbang, lekarze pracują więcej w ramach kliniki wyjazdowej do pomieszczeń, z których pacjentom szczególnie trudno dotrzeć. Na wyjazdach dentyści leczą dopóki starczy im prawidłowych urządzeń oraz sposobów znieczulających. Zupełnie nie wiadomo, kiedy nadarzy się kolejna okazja na działanie. Co ciekawe, trudno jest przeprowadzać gabinet w określonych godzinach, bywa, że pacjentów przechowuje w lokalach deszcz. 

Pozbawieni opieki stomatologicznej Kameruńczycy posiadają naturalne systemy na radzenie sobie z bólem zębów. Jeśli kogoś być, korzysta z pomocy „wyrywacza zębów”, czyli miejscowego szamana, gdzie w niesterylnych warunkach ząb jest usunięty. Kameruńczyk żyjący w lesie przyzwyczaja się do płaczu i niszczejącej kości. Lud Bantu tworzy nasze systemy na bolące zęby, jak choćby danie na zębie kawałka palącego się drewna, żeby ten obumarł i się pokruszył. Przeważnie jednak zepsute zęby są rzeczywistością, z jaką miejscowi jedzeni nie mogą sobie poradzić. Stomatolodzy widywali przepisane przez szamanów „recepty”. Widniały na nich rekwizyty, które chodzi ze sobą zabrać, gdy przedstawia się do szamana z bólem zęba – czarny kogut, maczeta i 500 franków. Życie przeciętnego Kameruńczyka jest niebezpieczne. Żyją biednie, posiadają tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Kilka ubrań, garnek i maczeta toż głównie cały dobytek. Bronią się z tego, co sami wyhodują na przydomowych poletkach. Czasem uda im się to sprzedać także w ostatni środek zarabiają kilka groszy. Bieda i choroby są największym utrapieniem Kameruńczyków, więc co w Europie nie powtarza się niczym poważnym, tam codziennie zabija wielu ludzi. Głównym zabójcą jest AIDS. Nie przechodzi rodziny, w której ktoś żeby nie chorował. Krzysztof Gniazdowski napisał po powrocie: „Pomimo wielu trudności typy są niesamowicie dobrzy i promienieją optymizmem. Żyją pełnią życia, oraz toż mnie każdego dnia zachwycało. Wszystka kobieta, której pomogłem, jest ciężkim wynikiem tego modelu. Niejednokrotnie pacjenci wracali do gabinetu i dziękowali za leczenie. „

O admin