Home / Dla domu / Panele słoneczne osiągają optymalne parametry, jak są ustawione prostopadle do punkcie światła słonecznego.

Panele słoneczne osiągają optymalne parametry, jak są ustawione prostopadle do punkcie światła słonecznego.

Reklama: http://navitus.pl

Panele słoneczne osiągają optymalne parametry, jak są ustawione prostopadle do punkcie promieniowania słonecznego. Taka postać jest możliwa w szkoła ciągły lecz w sukcesie wyposażenia systemów w procesy sterujące ich wielkością – trackery słoneczne. Dzięki temu podwyższona jest wydajność pracy systemu, zredukowany jego poziom oraz koszt wyprodukowania kilowatogodziny.

Zastanawiasz się, czy poprawa pracy trackerów słonecznych kompensuje dodatkowy koszt, który potrzebujemy na nie ponieść?

Zarówno układy nadążne interesujące się na dwóch osiach, jak również na jakiejś są znacznie zalet. Przede każdym zwiększają uzysk energii dzięki redukcji strat takich jak te wypływające z kąta padania promieni słonecznych innego niż prostopadły. W sukcesu trackerów poruszających się na dwóch osiach, tego rodzaju straty zwykle bynajmniej nie są znaczenia.

Co znacznie, jak wykazało wiele badań, ruch paneli słonecznych minimalizuje ryzyko nakładania się kurzu i nowych zanieczyszczeń, natomiast te potrafią wywołać znaczny spadek napięcia i przepływającego prądu, kierować do własnego przegrzewania paneli (hot-spots) oraz strat wychodzących z różnych parametrów paneli (efekt mismatch).

Straty związane ze rozwojem temperatury ogniw są i niższe, niż w sukcesu systemów stacjonarnych, gdzie obniżają w zależności od technologii 4% mocy nominalnej przez wzrost o każde 10 stopni Celsjusza. Będzie to zależało od temperatury otoczenia, prędkości wiatru i NOCT, a także ewentualnej wentylacji I książki paneli. Zastosowanie układów nadążnych zapewnia naturalną wentylację.

Istnieje dalej jedna korzyść – budowana jest wydajność pracy inwerterów, które pracują najlepiej przy największym obciążeniu, i takie zapewni efektywniejsze wykorzystanie promieni słonecznych. 

Ile energii można wziąć?

Wzrost uzysku energii będzie zależał od:

rodzaju trackera

Trackery na pewnej osi produkują mniej energii niż te dwuosiowe, przecież są efektywniejsze kosztowo dla zastosowań komercyjnych. Dwuosiowe układy nadążne doskonale zbierają się za obecne w przydomowych instalacjach solarnych (w szczególności w wymieszaniu z dobrymi opłatami za sprzedaż energii elektrycznej). Miejsce będzie traktowała także dokładność nastaw, częstotliwość poruszania, sterowania i kątowy zakres pracy.

lokalnego klimatu

Trackery pracują daleko w warunkach dobrej przejrzystości powietrza, czyli wtedy, gdy wielką ilość promieniowania etapowi to normalne. W przeciwnym razie, ważna ilość promieni słonecznych jest absorbowana przez zanieczyszczenie powietrza i chmury.

szerokości geograficznej

Stałe nachylenie paneli podnosi uzysk energii o 15% w zderzeniu z ich horyzontalnym położeniem. Zastosowanie trackerów i podnosi uzysk o nowe 20 do 40 %, w zależności z stopnia nasłonecznienia na poszczególnym terenie i pory roku.

Trackery dopasowują się nie właśnie do trajektorii słońca na niebie, lecz także do zamieniających się pór roku, a największy zysk zajdzie w majach letnich, w dodatku obejmie godziny szczytu cen energii.

W wypadku większego nasłonecznienia, trackery istotnie podnoszą skuteczność w porównaniu z konstrukcjami stacjonarnymi. Przykładowo w Sewilli (Hiszpania), różnica w prac energii między jednym i drugim sposobem wyniosłaby 483 MWh rocznie, i w Monachium (Niemcy) – już tylko 141 MWh. Jednak kwestia lokalnego czasu ma głębokie znaczenie, ponieważ w wybranych mieszkaniach w Niemczech różnica w efektu sięga nawet 40%.

Albo stanowi wówczas zdrowe rozwiązanie?

Aby trackery były ciepłe, potrzebują one wytwarzać w technologia ciągły. W przeciwieństwie do budów stacjonarnych, zajmują one części ruchome, co oznacza, że nieco niższą niezawodność. Nie kilka jednak, zainstalowane silniczki pracują sumarycznie właśnie przez chwila minut w czasie całego dnia, a prowadząca im elektronika jest nieco prosta. Układy dwuosiowe są postrzegane, jako też o bardziej obniżonej niezawodności, ponieważ ich instalacja jest dość bardziej delikatna, natomiast jeżeli przyjrzymy się większości urządzeń domowych – większość spośród nich korzysta takie czy dużo trudne układy.

Najbardziej krytycznym etapem przy instalowaniu układów nadążnych jest odpowiednia instalacja czujników (w sukcesu dwóch osi- jeden śledzi położenie względem wschodu i zachodu, a inny wysokość górowania słońca na niebie). Istotne istnieje dodatkowo dobre pierwsze nastawienie, aby panele znajdowały się idealnie prostopadle do promieni słonecznych, bowiem nawet niewielkie odchylenie może obniżyć uzysk o kilka procent. Przy dalszej eksploatacji, automatyczne dostosowanie pozycji paneli, w badaniu najbardziej pożądanego punktu na niebie, zajmie chwilę. Jeśli dodatkowo producent wyposaży wyposażenie w czujnik wiatru, w chwili przekroczenia nastawionej cen jego roli, ułożenie paneli zamieni się na podobne do ziemi, aby nie zbliżyć do uszkodzenia konstrukcji.

Jakie są koszty? 

Koszt energii wydzielanej przez panele że być ograniczony nawet czterokrotnie dzięki zastosowaniu paneli. Co ważne, jeśli zdecydujemy się na plan nadążny, ten jeden plan będzie wymagać mniej paneli oraz mniejszych i popularniejszych inwerterów.

Zastosowanie trackerów to jednocześnie kompromis między ceną nieruchomości a niższą ceną produkowanej energii. Układy te muszą bowiem większej powierzchni, w szczególności te dwuosiowe. Nie nieco jednak, w przypadku większych projektów, koszt działki wydaje na miejscu.

O admin

Sprawdź także

Rąbanie zaś zmiatanie kilimów

Dywany są ozdobą części polskich budynków i postrzegają się łatwo w wszelkim pokoju. Niestety, gdy …