Home / Nieruchomości / Około 1500 zł na wszelkim metrze kwadratowym – tyle wynosi aktualnie przeciętna marża dewelopera w Warszawie.

Około 1500 zł na wszelkim metrze kwadratowym – tyle wynosi aktualnie przeciętna marża dewelopera w Warszawie.

Reklama: Nowe mieszkania Bydgoszcz

Około 1500 zł na jakimkolwiek metrze kwadratowym – tyle wynosi aktualnie przeciętna marża dewelopera w Warszawie. Czyni ona 20 procent ceny transakcyjnej (w II kw. 2015 – 7300 zł/mkw.). Świadczy to, iż w stolicy na jakimś sprzedanym 50 – metrowym mieszkaniu firma deweloperska zarabia 75 tys. złotych brutto. W Krakowie marża wynosi 25 proc. Sporo zarabiają też deweloperzy m.in. we Wrocławiu – na wszelkim metrze ok. 1200 zł. Wśród miast powyżej 400 tys. mieszkańców najniższe marże naliczają sobie jednak firmy w Łodzi – około 600 zł, czyli niecałe 14 proc. średniej stawki (4300 zł/mkw.).

Co zwraca się na cenę metra kwadratowego mieszkania? W raporcie wyróżniono takie składowe jak: koszty ogólne, koszty robocizny, koszty pośrednie, projekt, VAT, materiały, sprzęt, koszty gruntu i wreszcie skumulowany zysk brutto dewelopera, czyli właśnie marżę.

Zanim przejdziemy do wielkości marży, kilka słów o tym, za ile inwestorzy budują nam mieszkania. Koszt wybudowania metra kwadratowego pięciokondygnacyjnego budynku mieszkalnego w miastach z pierwszą ludności powyżej 400 tysięcy (Warszawa, Wrocław, Kraków, Trójmiasto, Poznań, Łódź) najpopularniejszy stanowi w warszawy i zawiera około 2500 zł. W Wyróżnieniu istnieje zatem 2400 zł, w Krakowie i Łodzi – 2300 zł, i najmniejszy jest we Wrocławiu i Trójmieście – około 2200 zł. Ujawnia się więc, że jedno wybudowanie bycia (koszty bezpośrednie) to jakiś 35 – 40 proc. jego ceny. Koszt materiałów budowlanych, jako składowa kosztów bezpośrednich w cenie metra kwadratowego, wynosi średnio około 1000 zł, natomiast robocizna około 500 – 600 zł. Do ostatniego myślą jeszcze m.in. koszty projektu budowlanego oraz sprzętu.

Tak sama struktura toż nie wszystko. Samym z największych kursów jest zakup gruntu. Wbrew powszechnemu myśleniu nie tyle pazerność deweloperów, a teraz ceny podłogi w wielkim stopniu windują ostateczną cenę bycia. Przykładowo: w Warszawie, w sumie metra kwadratowego powierzchni użytkowej mieszkania (w zwykłym 5 – kondygnacyjnym budynku mieszkalnym), około 1300 zł to wartość gruntu, a to 17 proc. W Krakowie koszt zakupu podłogi w sumie 1 mkw. to prawie 800 zł, a zatem 13 proc. W Odróżnieniu około 1000 zł z ceny metra wychodzi na teren, również jak we Wrocławiu. Najmniejszy udział ziemi w wartości pomieszczenia istnieje w Łodzi – około 500 zł/ mkw., ale dodatkowe koszty nie odchodzą od tych z nowych mias

O admin

Sprawdź także

Zakup nieruchomości jak wszystkiego problemu zapewne stanowić poprzedzone targowaniem się ze sprzedającym.

Reklama: Deweloperzy Bydgoszcz Kiedy powinniśmy „przycisnąć”? Poza „standardową” propozycją niewielkiego obniżenia ceny okazją do rozmów …