Home / Ciekawostki / Nowa technologia przyzwyczaiła widza telewizyjnego oraz kinowego do wielkich obrazów, głębokich kolorów i pięknej jakości filmu.

Nowa technologia przyzwyczaiła widza telewizyjnego oraz kinowego do wielkich obrazów, głębokich kolorów i pięknej jakości filmu.

Nowoczesna technologia przyzwyczaiła widza telewizyjnego oraz kinowego do niesamowitych obrazów, głębokich kolorów oraz znakomitej jakości obrazu. Warto czasem spojrzeć w historię i sprawdzić, gdy zatem się wszystko zaczęło. Nie jest ku temu szansa, bowiem w British Film Institute odkryto pierwszy film zobaczony w prawdziwych barwach. Pochodzi on, bagatela, z 1902 roku. 

Bryony Dixon, kurator kina niemego w British Film Institute potwierdza rok pracy filmu na 1902. Został nakręcony przez Edwarda Raymonda Turner z Londynu, który opatentował swoją technologię 22 marca 1899 roku. Obraz zawiera m.in. maszerujących żołnierzy, złotą rybkę w sfery, dzieci Turnera. Niestety, twórca zmarł na atak serca niedługo po tym, w 1903 roku, co zapobiegło jego skuteczne rozpowszechnienie.

Należy podkreślić fakt, że jest więc najstarszy film przedstawiający naturalne kolory. Wcześniej skutek ten uzyskiwano malując klatki filmu ręcznie. Jest obecne a pierwsza udana próba uzyskania barw bez żadnej późniejszej obróbki.

Panna Dixon przyznała, że coś trudności nastręczyło odtworzenie filmu, gdyż został on zobaczony na taśmie „dość wyższej niż 38 mm”, zamiast 35 mm. Niemożliwym zatem zaprezentowało się odtworzenie go na sprzęcie prostym w Instytucie. Co dużo, obawiano się, że potencjalny transport mógłby uszkodzić kliszę, dlatego postanowiono się na platformę specjalnego urządzenia, które dało skopiować każdą klatkę filmu. Zostało ono zaprojektowane i wyprodukowane przez ludzi Briana Pritcharda oraz Davida Clevelanda, ekspertów z branże wczesnej kinematografii.

Dotychczas uważano, że pionierami kolorowego obrazu byli Charles Urban, filmowiec anglo-amerykańskiego pochodzenia oraz George Albert Smith, który to przygotował przy pomocy funduszy Urbana Kinemacolor – urządzenie do rejestracji ruchomego filmu w trzech kolorach. Co ważne, Urban korzystał z dokonań Edwarda Raymonda Turnera.

Poniżej znajdziecie krótki materiał filmowy prezentujący urywki filmu oraz komentarz pracowników British Film Institute, gdzie informują o technice kopiowania poszczególnych klatek, aby zapewnić granie na dostępnym obecnie sprzęcie.

O admin

Sprawdź także

Tort jest ciastem okazjonalnym. Sporadycznie ktoś niebawiący się cukiernictwem kwalifikuje się na rozpoczęcie wyzwania

Reklama: Alejki ślubne Bydgoszcz Tort jest ciastem okazjonalnym. Sporadycznie ktoś niebawiący się cukiernictwem kwalifikuje się …