Home / Wiadomości / Niemiecki rząd z dłuższego okresu walczył o to, by reaktor elektrowni atomowej Tihange został wyłączony

Niemiecki rząd z dłuższego okresu walczył o to, by reaktor elektrowni atomowej Tihange został wyłączony

Tabletki z jodem rozdają władze Akwizgranu w zachodnich Niemczech z obawy przed awarią – oddalonej o 70 km – elektrowni atomowej w Belgii. Na którymkolwiek z bloków naukowcy odkryli tysiące mikropęknięć.

Niemiecki rząd od dłuższego czasu walczył o to, by reaktor elektrowni atomowej Tihange został wyłączony. O zamknięcie elektrowni walczą jeszcze w belgijskim sądzie władze Akwizgranu. Na razie sprawiania nie przynoszą skutku, a belgijska agencja atomowa zapewnia, że mimo powstania mikroskopijnych pęknięć nie ma ryzyka promieniowania.

Pomimo tego ludzie Akwizgranu mogą zyskać bilety na darmowe tabletki z jodem na fakt awarii reaktora. Dostęp do nich zajmują każde osoby poniżej 45. roku życia.

Jod, w przypadku wystąpienia skażenia radioaktywnego, zmniejsza wchłanianie niebezpiecznych cząsteczek przez tarczycę, poprzez ostatnie minimalizuje ryzyko zapadnięcia na raka tarczycy.

Także szczecińskie apteki zaczęły masowo zamawiać Płyn Lugola zabezpieczający przed wchłanianiem promieniotwórczych izotopów jodu. Specjaliści uspokajają jednak, iż nie jest warunku do brania go na zapas.

O admin