Home / Bez kategorii / Klasyfikacja domów energooszczędnych

Klasyfikacja domów energooszczędnych

Domy energooszczędne tylko szczególnie wysokie pojęcie dotyczące budynków o obniżonym zapotrzebowaniu na energię do ogrzania i zrobienia C.W.U. (gorącej wody użytkowej). W tekście opisujemy podstawową klasyfikację budynków energooszczędnych.

Link sponsorowany: Architekt Katowice

W swoich warunkach przyjmuje się, że obiekt energooszczędny to dom, jakiego liczba wskaźnika sezonowego zapotrzebowania na aktywność na punkty grzewcze [E] jest niższa aniżeli 70 kWh/m2 na rok. Dla porównania obiekty budowlane montowane w Polsce według obowiązujących przepisów prawa budowlanego uzyskują wskaźnik na okresie 90-140 kWh/m2/rok.
Budynki energooszczędne można klasyfikować określając wartości progowe zużycia sile na metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej. Na zasadzie tej klasyfikacji możemy poznać:
Domy energooszczędne 7 litrowe (zapotrzebowanie na siłę cieplną ma około 70 kWh/m2, czy w przybliżeniu 7 dm3 oleju na metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni rocznie).
Budynki energooszczędne 4 litrowe (zapotrzebowanie wynosi mniej więcej 40 kWh/m2. Koszt takiego celu jest o jakiś 12% wyższy od domu prowadzonego na zasadzie aktualnych przepisów w Polsce, a wtedy wydającego na ogrzewanie około 120 kWh/m2 powierzchni ogrzewanej energii. Te inwestycje są wspierane programami dofinansowania Narodowego Funduszu Ochrony Miejsca i Gospodarki Wodnej w ilości 30 tysięcy złotych (budynki NF40).
Lokale o standardzie pasywnym (w takim domu zapotrzebowanie na energię cieplną wynosi poniżej 15 kWh/m2, ale więc 1,5 dm3 oleju, inaczej 1,5 m3 gazu na m2 w mocy roku.) Tego gatunku realizacje są wspierane programami dofinansowania NFOŚiGW w liczbie 50 000 złotych (budynki NF15).
Domy zeroenergetyczne i plusenergetyczne (to apartamenty w których zapotrzebowanie energetyczne jest pokrywane energią wytworzoną z OZE (odnawialnych źródeł energii) w apartamencie czy jego najdroższym sąsiedztwie).
Funkcjonuje i inne uszeregowanie dla tego modelu budownictwa – budynki niskoenergochłonne – według pewnych autorów są to domy, w których energia zebrana w wszelkim etapie „egzystowania” celu jest relatywnie mała. Technologia ta określa ilość energii zgromadzoną w wytworzenie artykułów budowlanych, transport i procesy budowlane.
Energooszczędność można dostarczyć względnie prostymi technikami projektowymi – poprzez prawidłowo ukształtowaną formę domu, wykorzystanie lokalnych uwarunkowań, „pasywny” układ miejsc albo podobne rozlokowanie okien. Ponieważ w tradycyjnych domach (120 kWh/m2/rok) około 25-30% energii termicznej „uchodzi” wraz z wentylacją, korzystne efekty gwarantuje używanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem (rekuperacją, czyli zastosowaniem wymiennika cieplnego).

O admin

Sprawdź także

Witamina D3, K2 albo dwa jedynym?

Okres jesieni i zimy więc etap kiedy istniejemy wzniesieni w ściślejszym stanie na zadanie witaminy …