Home / Świat / Sport / Jaki sport jest najatrakcyjniejszy w Korei Południowej?

Jaki sport jest najatrakcyjniejszy w Korei Południowej?

Jaki ruch jest najtańszy w Korei Południowej? Odpowiedź może cię nieco zdziwić – jest to Starcraft, czyli komputerowa kosmiczna strategia. E-sport powoli przebija się do mainstreamu, zatrzymując się równoprawną dyscypliną zmagań. Zachęcamy do szybkiego przewodnika po elektronicznym sporcie!

Korzenie zmagań przed monitorami komputerów sięgają aż do lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. W 1972 roku, na amerykańskim Uniwersytecie Stanforda, odbyły się zawody w grze Spacewar. Dziewięć lat później znana firma Atari zorganizowała The Space Invaders Championship – ogólnokrajowy (10 tysięcy uczestników) e-sportowy turniej, w którym projektem było kupienie jak najszerszego wyniku. E-sport także jego pewny rozkwit nastąpił właśnie na wstępie XXI wieku, jak to podłączenie do Internetu broniło się powszechne, a prędkości transferu znacznie wzrosły. Zanim jednak elektroniczny sport przeniósł się w cyberprzestrzeń, dużą sławą napawały się tak zwane LAN party, czyli organizowane spontanicznie po zamkach oraz kafejkach internetowych wieloosobowe zmagania, w których komputery były podłączone ze sobą za pomocą kablowej sieci lokalnej (LAN). W pozostałym okresie triumfy święciły takie kreacje jak Quake III Arena, Counterstrike (popularny zresztą do dzisiaj), Starcraft czy Unreal Tournament.

Obecnie e-sport dorobił się wielu eventów, w ostatnim ponad kilkunastu o europejskim i wszystkim zasięgu. Od 2003 w Paryżu planowane są eSports World Cup, czyli po prostu mundial w elektronicznym sporcie. By być moc do występu na ostatniej wspaniałej imprezie, zawodnik bądź system musi przejść przez polskie eliminacje. W zeszłym roku setki graczy z pełnego świata rywalizowało w 6 tytułach na PC i konsole.

O admin

Sprawdź także

Biegasz już z wszelkiego czasu, mało razy w tygodniu, regularnie, może prawie codziennie.

Biegasz już z jednego czasu, parę razy w tygodniu, regularnie, może niemal codziennie. Swoje wysiłki …