Home / Bez kategorii / Istotne dane o wybranym sprzęcie wspinaczkowym

Istotne dane o wybranym sprzęcie wspinaczkowym

wspinaczka Karabinki to segment sprzętu wspinaczkowego będący nieograniczoną liczba zastosowań. Pełnią one wspinaczom do wpinania linki do celów asekuracyjnych, do ochronie, do zjazdów także do podejmowania po drogi, do przechowywania kolejnych czynników sprzętu wspinaczkowego przy uprzęży też do wielu różnych kilka czy dużo oryginalnych celów. Spośród całego ekwipunku wspinacza karabinki są najbardziej prężne i wysypują się najwolniej.

Ważne składniki każdego karabinka to: korpus, trzpień, zatrzask, ramię zamka.

W relacji od kształtu karabinków wyróżniamy:
– karabinki owalne
– karabinki trapezowate D-kształtne
– karabinki asymetryczne D
– karabinki gruszkowate
– karabinki ze zgiętym zamkiem

Najsłabszą stroną karabinka stanowi jego dom, dlatego istotne stanowi jego zdrowe i wygodne zamykanie. Otwarty zamek niezwykle osłabia karabinek. Powody potrafią stanowić inne. Ramię domu że się założyć w dotyku ze skałą w produktu gwałtownego pędu, czyli w zetknięciu z kolejnym sprzętem wspinaczkowym. Największą moc karabinki wykazują, zwłaszcza te D-kształtne, jeżeli obciążane są siłą osiową leczącą jak przy ramienia stałego tj. po drugiej stronie zamka. Wiele niższą wytrzymałość wykazują po obciążeniu ich w trzech różnych kierunkach. W ostatnim sukcesu najbardziej narażoną stroną na rozerwanie jest dom.

Na jakimkolwiek karabinku, na jego korpusie winnym stanowić napisane jego ważne parametry wytrzymałościowe takie jak:
– siła w istoty głównej,
– siła w istocie poprzecznej
– siłę w istoty głównej przy założonym zamku.

Ze powodu na moc karabinki zostały rozłożone na dwie grupy: o moce normalnej (N) oraz o mocy obniżonej (L). Karabinki znane jako L przyznają się znacznie przyjaźnie do wspinaczki skałkowej, nie należy ich zawsze stosować do sieci stanowisk asekuracyjnych.

Wyróżniamy dwa rodzaje karabinków: popularne i zakręcane.

Karabinki zakręcane eliminują możliwość przypadkowego otwarcia ramienia budynku oraz tymże tymże wypięcia liny. Są dopasowywane do sieci stanowisk, do opiece i zjazdów. Powszechnie wykorzystywanymi karabinkami zakręcanymi we wspinaczce są asymetryczne D-kształtne, też o wymiarze gruszki (w ostatnim HMS).

Każdy wspinacz powinien wynosić dwa zakręcane karabinki osobiste (warto by chociaż sam spośród nich stanowił karabinkiem typu HMS spośród ostatniego sensu, że przeżył on naprawdę skonstruowany, aby łatwiej asekurować (lub zjeżdżać) z półwyblinki.)

Gdyby nie dysponujemy karabinkiem zakręcanym, zaś stanowi on niezbędny, możemy zastosować dwóch podstawowych karabinków. Stawiamy je budynkami w obecny metoda by budynki były przesunięte w inne strony, dzięki czemu, niezależnie od zakresie działania siły, lina nie że się spośród nich wypiąć.

O admin

Sprawdź także

Wyszukujemy antenę do odbioru telewizji naziemnej

Po frustracji z telewizji analogowej odbiór sygnału telewizyjnego wzorze DVB-T jest bliską codziennością. Przejście na …