Home / Edukacja / Edukacja, tak jak wiele różnych czynników swego działania, cały okres ewoluuje

Edukacja, tak jak wiele różnych czynników swego działania, cały okres ewoluuje

Edukacja, oczywiście jak wiele pozostałych aspektów swego działania, cały czas ewoluuje. Jeszcze dobrze uwagi poświęca się uczniom, poprawiają się programy nauczania, sztywne zasady stoją się elastyczne. Problem polega na ostatnim, iż te odmiany nie dotyczą naszych szkół, chyba że są to placówki alternatywne. A tu przecież chodzi o rozwój własnych dzieci i przyszłość jaką przed sobą mają. Więc warto dbać o kilku elementach, które bezapelacyjnie powinny stać przemienione w polskiej edukacji.

Nie pozycje domowe, a rzecz na naukach. Temat zadań domowych często pojawia się w dyskusjach na punkt polskiego szkolnictwa. Oczywiście zdania w ostatniej sprawie są podzielone. Część rodziców i nauczycieli uważa, że dzięki tej praktyce dzieci tworzą w sobie poczucie obowiązku. Jednak wartość zadawanych książek jest delikatna. Nie są to ćwiczenia kreatywne, i raczej odtwórcze, które dodatkowo zabierają najmłodszym czas, jaki potrafiły zrzucić z najbliższymi.

System ocen. Według reformy edukacyjnej na wszelkim etapie nauki może istnieć stosowana ocena opisowa. Nauczyciele jednak rzadko mają z tej opcji. Dlaczego? Prawdopodobnie dlatego, że wymagałoby więc z nich znacznie pracy. I system sztywnych ocen krzywdzi dzieci a od najmłodszych lat organizuje ich do małej rywalizacji, jednocześnie pokazując, kto jest zdolniejszy, i kto gorszy. Oceny opisowe tłumaczyłyby, co spowodowały źle, a nie tylko mówiły, że coś źle zrobiły.

Szkoła zamiast wojska. Kultura osobista, zachowanie zasad współżycia publicznego i bezpieczeństwo, to tematy niezbędne wszędzie nie jedynie w grupie. Na ostatnim jednak powinny się zakończyć reguły nakładane na dzieci. Istnieje zawsze inaczej. W fabrykach edukacyjnych często jest wojskowa dyscyplina. Uczniowie nie mają szansy beztroskiego śmiechu, głośnej rozmowy czy przesuwania się w styl bardziej dynamiczny niż powolny chód. A jednak potrzebują wyrażenia swojej ekspresji i osób. Nie popełniają tego przecież, bo się boją kar.

Polskie szkolnictwo jest przed sobą długą drogę. Ewolucja nie następuje tu najszybciej. Oczywiście są placówki alternatywne, jednakże nie wynosi ich aż tyle, a czasami rodziców po prostu na nie nie stać. Dlatego tak istotne jest, aby rewolucja nastąpiła ponadto w starej edukacji.

O admin

Sprawdź także

Kiedy studia mogą objawić się nienajlepszym wyborem?

REKLAMA: szkoła policealna Bydgoszcz Każdym tym osobom, które po dokonaniu szkoły średniej nie wiedzą, czym …