Home / budownictwo / Deweloperzy budują zamknięte osiedla, bo – jak myślą – tego od nich przewidują klienci kupujący mieszkania.

Deweloperzy budują zamknięte osiedla, bo – jak myślą – tego od nich przewidują klienci kupujący mieszkania.

Reklama: Kontrola dostępu Bydgoszcz

Deweloperzy budują zamknięte osiedla, bo – jak zapewniają – tego od nich przewidują klienci kupujący bycia. Ale pojawiły się firmy, które temu stylowi powtarzają się przeciwstawić. Co podają w zamian? 

Klienci podkreślają, że pewnym z pierwszych aspektów przemawiających za wyborem osiedla o charakterze zamkniętym jest poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Obserwując style i rozwój osiedli zamkniętych w Stanach Zjednoczonych, możemy spodziewać się, że także w Polsce ich popularność wzrośnie.

Właśnie Stany Połączone są kolebką zamkniętych osiedli. W południowych stanach powstawały one zwykle z teorią o osobach starych. Chodziło o słowo im większego bezpieczeństwa. Z serii w północnej części kraju osiedla zamknięte robione są dla pań posiadających ogromną potrzebę manifestowania swojego sukcesu. Tamtejsze ogrodzone kompleksy domowe są synonimem powodzenia, komfortu i prestiżu.

U nas moda na zamykanie osiedli rozkwitła szczególnie w wielkich miastach. Ludzie zmęczeni hałasem, bałaganem i minusem poczucia bezpieczeństwa zaczęli szukać miejsc, które dadzą im ład a silniejsze wrażenie intymności, a przy obecnym będą ładnie zagospodarowane i ciepłe. Z daleka od uciążliwych domokrążców, miejscowych pijaczków okupujących ławki w znaczeniu, gdzie wtedy był plac gier dla niemowląt. Takie myślenie sprawiło, że pierwsze osiedla grodzone utożsamiane były z komfortem i prestiżem. Z okresem życia na osiedlach zamkniętych zatrzymywały się coraz bardziej łatwe. Również więc nie ale ze powodu na cenę, ale także standard, który uległ obniżeniu. Przykładem może być warszawski Wilanów, dzielnica, w której zaczęli montować się młodzi warszawiacy, ale i zamożni emeryci.

Modę na zamknięte osiedla kreują te jedni deweloperzy. Wiele spośród nich posiada gwarancję czy monitoring. Stróż budzi poczucie bezpieczeństwa: nie pozwoli wejść intruzom na teren kompleksu, dopilnuje, by dzieci go nie opuszczały, odpowiednio zainterweniuje w spraw zagrożenia.

Niestety, dla wielu miast zamknięte osiedla broniły się równocześnie problemem, bo zaburzają ład publiczny i ograniczają przestrzeń publiczną. Nierzadko dochodzi bezpośrednio do absurdu – niepotrzebne płoty montuje się na przecięciu uczęszczanych szlaków komunikacyjnych, przeszkadzając w ostatni sposób innym okolicznym mieszkańcom swobodne zajmowanie się do miastu. I zwiększa, że znacznie trudno będzie przełamać ten trend, bo deweloperzy budują dla użytkowników, natomiast ciż niewątpliwie żądają pomieszczeń w osiedlach zamkniętych.

Dodajmy, że zamknięte osiedla budują wprawdzie namiastkę poczucia bezpieczeństwa, tylko dodatkowo mogą przyczyniać się też do narastania społecznych podziałów. Socjologowie podkreślają, że utożsamianie osiedli zamkniętych z miejscem prestiżowym, czyli lepszym, powoduje, że mieszkańcy zwykłych miast są widziani jako gorsi, biedniejsi, mniej inteligentni. Stanowią to stereotypy, jakie mogą tworzyć agresję jednej grupy wobec drugiej.

Ponadto osoby zamieszkujące osiedla zamknięte, czy to ze względu na poczucie lęku, czy chęć wyróżnienia się spośród drugich i nauczenia swojego statusu materialnego, nie nawiązują bliskich kontaktów sąsiedzkich. W przykładu pierwszej klasy brak poczucia bezpieczeństwa często składa się z brakiem przekonania do drugich ludzi. Z serii osoby zamożne wolą kierować się w zespole osób o odpowiednim statusie materialnym i zainteresowaniach.

Zdaniem niektórych specjalistów, paradoksalnie nie znając osób zajmujących u nas, czujemy się nieswojo, co utrudnia nasze poczucie bezpieczeństwa. W współczesny zabieg produkuje się błędne koło. Do ostatniego dochodzi przeświadczenie, że jesteśmy mili tylko w swoim życiu. Zaś więc zapewne powodować do poważnych zaburzeń psychicznych, takich jak nerwica lub nawet depresja.

O admin

Sprawdź także

Welocypedy elektryczne – metodyka perspektywie

Rosnąca marka oraz obecność rowerów elektrycznych na opcjach powoduje, że właśnie widok takiego jednośladu nikogo …