Home / Ciekawostki / Co roku setki Polaków szukają tego pięknego pierwiastka nad Bałtykiem.

Co roku setki Polaków szukają tego pięknego pierwiastka nad Bałtykiem.

Co roku setki Polaków szukają tego cennego pierwiastka nad Bałtykiem. Kuracjusze, turyści, rodziny – wszyscy szukają nasyconego jodem powietrza w szans, że spowoduje im ono zdrowie a mocniejsze samopoczucie. Jednak gdy toż rzeczywiście jest z ostatnim jodem? 

Niedobór jodu w ustroju człowieka stanowi problemem na pełnym świecie. W Polsce w 1997 roku podjęto opinię o jodowaniu soli spożywczej, aby zachować mieszkańców kraju – zwłaszcza wychodzących z jego południowych krańców – przed innego rodzaju chorobami. Wykazuje się bowiem, że temat ten sprawia na bycie wielu narządów. Uzależniony jest ściśle zwłaszcza z pracą tarczycy, której hormony pełnią role zarządzające i wchodzą na procesy przemian energetycznych, wzrost, pracę mięśni (i serca) i układu rozrodczego, syntezę białek, rozwój oraz pracę mózgu i bycie organizmu nerwowego.

Jak się okazuje – jod jest dla nas niezwykle ważny. Jak w systemie jest go za kilkoro, nasza siła na stres maleje, czujemy się zmęczeni i rozdrażnieni. Otwiera się to jeszcze na wyglądzie naszych włosów, skóry i paznokci. U dzieci wpływa też na zdolność uwagi i wychowywania się, jak również wzrost oraz rozwój psychofizyczny.

Więcej tego potrzebnego do zachowania zdrowia pierwiastka trwa w wodzie morskiej oraz artykułach spożywczych, które uprawiane są na ziemiach bogatych w jod. Znajdziemy go więc w rybach morskich, soli nieoczyszczonej lub jodowanej, owocach morza i drożdżach. A tym, którym jodu wciąż mało, polecamy polskie morze.

Od tradycyjna osobom w ciąży i niskim dzieciom wyróżnia się wyjazdy na obszary nadmorskie. Już kilka wieków temu rozumiano, iż są to jazdy po zdrowie, ponieważ powietrze w metropoliach położonych nad Morzem Bałtyckim widocznie poprawiało zdrowie. Tajemnica siedzi w jodzie, który dobiera się w wodzie morskiej, która parując nasyca tym pierwiastkiem powietrze, aby następnie zdjąć na podłogę. Dlatego woda, ziemia oraz powietrze w pasie nadmorskim są tak silne w obecny temat. Należy zaznaczyć, iż im około morza, tym jodu więcej.

Niestety, w Polsce tylko w terenie wąskiego – bo mającego jedynie 5 do 7 kilometrów – pasa nadbrzeżnego występuje wyraźnie zwiększone stężenie jodu. Ponadto Bałtyk, jako morze należące do konkretnych, nie wydziela do atmosfery aż naprawdę trudnej racje tego pięknego pierwiastka. Nie świadczy to natomiast, że podania o dobroczynnym wpływie powietrza nad Morzem Bałtyckim są wymyślone. Spacery nad brzegiem działają dobrze nie dopiero na samopoczucie, ale także wspomagają leczenie chorób, które połączone są z brakiem jodu. Należy zatem jak powszechnie sięgać z dane wyjazdu nad Morze Bałtyckie. Jeżeli przecież nie mamy ku temu przyczynie, możemy w dowolnej chwili wybrać się do najbliższej groty solnej. Krótki element w takim mieszkaniu zrekompensuje nam brak wakacji i zapewni odpoczynek, będący chwilowym substytutem wyjazdu nad morze.

O admin

Sprawdź także

Tort jest ciastem okazjonalnym. Sporadycznie ktoś niebawiący się cukiernictwem kwalifikuje się na rozpoczęcie wyzwania

Reklama: Alejki ślubne Bydgoszcz Tort jest ciastem okazjonalnym. Sporadycznie ktoś niebawiący się cukiernictwem kwalifikuje się …